Tlačové správy Banskobystrického samosprávneho kraja v podaní Kotlebu

Autor: Alžbeta Hájková | 20.8.2014 o 8:00 | (upravené 20.8.2014 o 20:59) Karma článku: 11,07 | Prečítané:  9712x

Tlačové správy Banskobystrického kraja oplývajú tónom hodným Kotlebovych neslávnych letákov.

S blížiacimi sa oslavami 70. výročia SNP sa v médiách objavujú viaceré články na tému “Kotleba verzus SNP.” Hoci otázka vhodnosti Kotlebovej účasti na oficiálnych oslavách SNP je bezpochyby dôležitá, v tomto blogu by som rada upozornila na podľa môjho názoru rovnako dôležitú skutočnosť. Tou je fakt, že po stopnutí financovania mesačníka Náš Kraj, ktorý v apríli tohto roku Kotleba zneužil na svoju self-promotion, si predseda BB SK našiel ďalší účinný nástroj na neprístojnú propagáciu svojej osoby: Tlačové správy oficiálnej stránky Banskobystrického samosprávneho kraja, prevádzkovanej z krajského rozpočtu, ktoré majú občanov informovať o aktivitách a chode samosprávy, už dlhšiu dobu oplývajú tónom hodným Kotlebovych neslávnych letákov, ktoré si za jeho niekdajších aktivistických čias mohol nájsť v schránke takmer každý Bystričan.

Pod ​"tlačovou správou" sa bežne rozumie stručné vyhlásenie pre média, ktoré má slúžiť ako východisko k potenciálnemu článku na danú tému - predstavuje prvotný materiál, na ktorom môžu novinári v prípade záujmu o danú tému stavať. Tlačové správy na webstránke BB SK však idú ďaleko za túto definíciu, a mnohé z nich sa ponášajú skôr na politické pamflety. Osočovanie bývalého vedenia či kritika súčasných krajských poslancov j e štandardom v drvivej väčšine z nich. Tlačovú správu zo 4. 8. 2014 o nákupe posypovej soli uzatvára odkaz pre bývalého predsedu Maňku, aby “sa so svojou vládnou stranou [pozrel] ako sa varí a solí v kuchyni, ktorú ovládajú nominanti ich vládnej strany,” ktorý je reakciou na Maňkove   demagogické” a “boľševické vyjadrenie spochybňujúce transparentnosť uzavretej kúpy. Bez ohľadu na to, proti akej politickej strane je Kotlebova kritika namierená, podobný vysoko sugestívny slovník nemá čo na oficiálnej stránke Úradu BB SK hľadať.

Tlačová správa Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR ktorá si dovolila kritizovať kroky BB SK v oblasti školstva, je “tendenčná a amatérska,” a samotné ministerstvo školstva “sa podieľa na tendenčnej kampani zameranej proti Banskobystrickému samosprávnemu kraju.” Nielen ministerstvo neoprávnene krivdí vedeniu BB SK. V úvode k videu s vyjadrením hovorcu BB SK Miroslava Beličku  sa dozvedáme, že “médiá vedené politickou mafiou” jeho “vyjadrenia odmietajú zverejňovať,” čo je napokon aj dôvod, prečo pravidelne dostávajú priestor medzi tlačovými správami BB SK.

Média škodia BB SK aj v inom ohľade: Za jeden z vrcholov pseudo-tlačových správ na webstránke BB SK považujem správu Miroslava Beličku z 10. 7. 2014 o tom, ako si “nemenovaný bulvárny internetový portál Marianom Kotlebom naháňa čítanosť príspevkov” tým, že v nich pravidelne figuruje osoba Mariana Kotlebu. Správa je doplnená o štatistiku, ktorá má dokázať, že si týmto spôsobom bulvárny portál (bystricoviny.sk), ktorý je “údajne pod kontrolou vládnej strany Smer-SD,” zvyšuje návštevnosť. Zo sekcie webstránky BB SK, ktorá má informovať o činnosti samosprávy, sa tak občania kraja dozvedajú že v rozmedzí jej aktivít bolo aj vypracovanie štatistiky, ktorej cieľom nie je nič iné než opäť raz dokázať, že akékoľvek kritické správy na adresu Kotlebu a jemu blízkych ľudí sú “výmyslom pomäteného novinára.”

Kotlebocentrizmus tlačových správ BB SK však týmto nekončí, a dostávame sa k podobným témam, aké figurovali v neslávnom vydaní časopisu Náš Kraj. Okrem siahodlhej tlačovej správy zo 14. 4. 2014 obhajujúcej aprílové vydanie Nášho Kraja sa dozvedáme, že pre tých občanov  “ktorí nechcú cenzúru pravdivého informovania”  bude vychádzať voľné pokračovanie týchto novín s názvom Bystrický Kraj . Hoci Bystrický Kraj nevychádza pod oficiálnou záštitou BB SK, forma novín kopíruje grafickú úpravu Nášho Kraja. Podtitulok navyše hovorí o “propagačno-informačnom materiáli Banskobystrického samosprávneho kraja,” noviny tiež obsahujú odkazy na oficiálnu webstránku kraja. V sekcií tlačových správ BB SK taktiež nechýbajú ani dve správy vzťahujúce sa k “75. výročiu Slovenskej Štátnosti” (rozumej výročie vzniku vojnového slovenského štátu) - Kotleba pri tejto príležitosti obdaroval mladú rodinu a dokonca bola pri tejto príležitosti upravená vlajková výzdoba Úradu BB SK.

Na záver by som sa rada vrátila práve k téme Kotleba a SNP. Hoci prípadov spochybňovania SNP bolo z Kotlebovej strany viac než dosť, za obzvlášť neprípustné považujem fakt, že tento postoj dokázal nenápadne prepašovať aj na oficiálnu webstránku BB SK. 18.7.2014 bola zverejnená stručná tlačová správa s titulom “Zomrela Eugénia Dudášová :

“Dňa 10. 7. 2014 vo veku 92 rokov zomrela Eugénia Dudášová, ktorú sme si veľmi vážili. Pani Dudášová je autorkou vlastnoručne písaných udalostí z obdobia tzv. SNP, ktoré tesne pred smrťou poslala na Úrad BBSK. Predseda BBSK Marian Kotleba rodine pani Dudášovej vyslovuje úprimnú sústrasť.”

Neviem, čo je obsahom svedectva pani Dudášovej, ale vo svetle tejto tlačovej správy, ktorej podtext je viac než zrejmý, sa mi odpoveď na otázku, či mal byť Kotleba pozvaný na oslavy “tzv.” SNP, zdá byť jasná. Hoci Kotleba prišiel k verejnej funkcií z vôle občanov, svojím rozhodnutím zneužívať prostriedky prameniace práve z tejto funkcie k propagácii názorov, ktoré vyvolávajú pochybnosti o jeho úcte k slobodnej a demokratickej spoločnosti, potvrdil slová riaditeľa Múzea SNP Stanislava Mičeva , že pozvanie na oslavy SNP si jednoducho nezaslúži.

Občania BB SK si naopak zaslúžia byť informovaní o chode samosprávy bez toho aby im bola cez verejnoprávne médium financované z rozpočtu BB SK podsúvaná ideológia vlastná banskobystrickému županovi a ľuďom okolo neho. Som si vedomá toho, že webstránka BB SK nie je portál, ktorý by ľudia navštevovali veľmi frekventovane  –  to však nič nemení na fakte, že rovnako ako (v čase ich zneužitia Kotlebom) noviny Náš Kraj, aj webstránka BB SK je verejnoprávne médium prevádzkované z rozpočtu kraja. Preto by som bola šťastná, keby ľudia, ktorí majú záujem sa niečo dozvedieť o “tzv. SNP”, boli nútení navštíviť blog slovenskej pospolitosti, nie webstránku Banskobystrického samosprávneho kraja.

 
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kažimír prezidentovi Kiskovi odporučil vzdať sa daňového tajomstva.

Kiskovi sa do vysvetľovania financovania kampane nechce, mimovládky by čakali viac.

DOMOV

Ľudí “na konci sveta“ župan v Prešove nezaujíma

Ľudí v Prešovskom samosprávnom kraji trápia cesty a nezamestnanosť.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?